Pytania i Odpowiedzi

Jesteś w: FAQ / LECZENIE / Podstawowe założenia /
 1. Słowniczek terminów

  1.Czynnościowa Zmiana Stanu Tkanek/CZST [A. Rakowski]

  Jest to specyficzny stan tkanek narządu ruchu [mięśni, więzadeł, torebek stawowych, okostnej], który jest inny niż normalny. Nie jest to stan zmieniony chorobą organiczną ani też nie jest to stan zapalny. Posiada jednak swoje charakterystyczne cechy dostępne w badaniu manualnym, a niewidoczne w badaniach obiektywnych [tj. laboratoryjnych i obrazowych, które różnicują tylko choroby organiczne i strukturalne, lecz nie czynnościowe]. Najważniejszą cechą CZST jest generowanie swoistych dla danej struktury anatomicznej objawów chorobowych. Najczęściej występującymi objawami jest ból i inne dysfunkcje do złudzenia przypominające objawy chorób organicznych znanych praktycznie we wszystkich specjalnościach medycznych. Można, zatem powiedzieć,, że HMM zajmuje się leczeniem dolegliwości pseudo-organicznych - imitujących dolegliwości kardiologiczne, ginekologiczne, urologiczne, ortopedyczne i wiele innych.

  2. Narząd ruchu

  To nie tylko fizyczne kości, stawy oraz mięśnie i ścięgna, które wspólnie z układem nerwowym tworzą system dźwigni, służący do wykonywania ruchów, przyjmowania postawy.  Narząd ruchu to również system, który na poziomie ciała wyraża naszą psychikę, nasze emocje i zachowania w których funkcjonujemy. Wolność i równowaga psychiki wyraża się na poziomie fizycznym zrównoważonym napięciem i długością wszystkich mięśni, przyjmując specyficzną postawę ciała. Więc narząd ruchu to fizyczna forma osobowości a nie mięśnie i stawy służące tylko do poruszania się.

  3. Łańcuchy mięśniowe

  [G.D. Struyf - fizjoterapeutka i osteopatka]. Metoda ta łączy funkcjonowanie ciała z nierozłącznie powiązanym z nim zachowaniem psychologicznym. [Zajmuje się powiązaniami między mechaniką ciała a zachowaniem człowieka]. Mięśnie i otaczające je powięzi ułożone w łańcuchy łączą różne części ciała między sobą. Mięśnie są ponadto narzędziami wyrazu psychiczno- cielesnego: naszego stanu napięć, naszych emocji, uczuć  i sposobu bycia. Nasza postawa, sposób oddychania i gesty są z tym systemem ściśle połączone i zależą od niego. Powtarzające się zachowania powodują nadmierne napięcia i skrócenia specyficznych taśm mięśniowo - powięzionych w obrębie całego ciała, które wprowadzają zablokowania osteopatyczne zaburzając w ten sposób konstrukcję prawidłowej biomechaniki. Łańcuchy oznaczają ograniczenie wolności - „skuta”, uwięziona forma fizyczna, przyjmująca określoną postawę odzwierciedla wewnętrzny stan psychiczny. Terapeuta podejmuje inne decyzje lecząc te same dolegliwości u różnych typów osobowości.

  4. Holizm w Medycynie Manualnej

  W procesie leczenia terapeuta kieruje uwagę na całość psychofizyczną powstrzymując się od diagnozowania w oparciu o „narzucający” się objaw fizyczny. W zależności od sposobu funkcjonowania pacjenta [ dominujące style zachowania w życiu], terapeuta rozpoznaje inne przyczyny pozornie tych samych dolegliwości. Wieloletnie stymulowanie łańcuchów mięśniowych w sposób bardzo indywidualny zaburza biomechanikę ciała a przeplatając się z wieloma innymi łańcuchami mięśniowymi w bardzo odmienny sposób doprowadza do podobnych dolegliwości. Ból w okolicy kolana inaczej będzie leczony u osoby funkcjonującej w łańcuchu napięć przednio- bocznym [osoby introwertyczne, zamknięte] a inaczej u osoby zamkniętej w łańcuchu tylno- przyśrodkowym [osoby "działające", "kreujące"]. Analogicznie profilaktyka mająca na celu utrzymanie stanu zdrowia będzie się różnić u różnych typów osobowości.

  5. Objawy pseudo-organiczne

  Wprowadzenie terminu „choroby pseudoorganiczne” [A. Rakowski] pomogłoby w diagnostycznym różnicowaniu ich przyczyn. Neurolodzy przyjęli istnienie zespołów pseudokorzeniowych czyli tzw. zespołów przeciążeniowych. Kiedy nie ma przyczyny organicznej [ brak zmian w badaniach obiektywnych, specjalistycznych] a objawy chorobowe swoim klinicznym obrazem przypominają konkretną skatalogowaną jednostkę chorobową przyczyna tkwi najczęściej w CZST narządu ruchu. Objawy te reagują na bodźce lecznicze używane w terapii manualnej. Niestety, nadal obserwujemy iż świadomość istnienia CZST wśród specjalistów medycyny klasycznej nie jest powszechna a zatem często są stawianie błędne diagnozy -  np. przy objawach laryngologicznych poszukuje się przyczyn w strukturach, którymi zajmuje się laryngologia a przecież przyczyna może leżeć  daleko poza tymi strukturami.

 2. Holistyczna Medycyna Manualna [ HMM] w pigułce
 3. Co odróżnia koncepcję HMM od innych metod terapeutycznych?

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi to z przyjemnością odpiszę na Twoje pytania.

Wpisz tekst z obrazka.
Wielkość liter nie jest ważna.