Pytania i Odpowiedzi

Jesteś w: FAQ / LECZENIE / Co leczymy a czego nie leczymy ? /
  1. Kiedy korzystać z pomocy specjalisty medycyny klasycznej a kiedy udać się do terapeuty manualnego?

    Holistyczna Medycyna Manualna  zajmuje się leczeniem wielu dolegliwości, których objawy do złudzenia przypominają dolegliwości chorób organicznych. Niestety wiedza ta z rożnych powodów jest zbyt słabo upowszechniona zarówno w społeczeństwie jak i w środowisku medycznym. Brak powszechności tej wiedzy zazwyczaj skutkuje poszukiwaniem pomocy medycznej w niewłaściwym miejscu zwykle z  małą skutecznością.

    Kiedy mamy niepokojące objawy z różnych specjalności medycznych:  internistyczne (np. bóle narządów wewnętrznych, „jelito wrażliwe”, kardiologiczne np. bóle zamostkowe, laryngologiczne np. ból ucha, neurologiczne np. zawroty głowy,ginekologiczne np. ból jajników, podbrzusza i wiele innych, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza medycyny klasycznej odpowiedniej specjalizacji aby wykluczyć źródło dolegliwości w zmianach organicznych / strukturalnych. Jeśli obiektywne badania laboratoryjne, specjalistyczne wykazują zmiany – leczenie leży głównie [ ale niekoniecznie  całkowicie]  w rękach specjalisty medycyny klasycznej*.

    Jeśli natomiast badania są  w normie a narząd, który powinien być „chory” faktycznie okazuje się zdrowy i dolegliwości dalej istnieją - przyczyna tkwi w czynnościowej zmianie stanu tkanki narządu ruchu. Wdrażanie leczenia farmakologicznego lub nawet w niektórych przypadkach operacyjnego jest w efekcie końcowym mało skuteczne [ lub okaleczające ] i zwykle ze skutkami ubocznymi. W tym przypadku leczeniem zajmuje się specjalista manualny po szkoleniu holistycznym.

    *Bardzo często są sytuacje wymagające współpracy obu specjalistów [lekarza i terapeuty manualnego] gdyż zmiany organiczne nie pozostają nigdy bez wpływu na czynnościowe zmiany narządu ruchu i odwrotnie – czynnościowe zmiany w narządzie ruchu doprowadzają do zmian organicznych i strukturalnych.

  2. Co leczymy?

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi to z przyjemnością odpiszę na Twoje pytania.

Wpisz tekst z obrazka.
Wielkość liter nie jest ważna.