Pytania i Odpowiedzi

Jesteś w: FAQ / PROFILAKTYKA / Okres dorosły /
 1. Czy uprawianie sportów jest zdrowe?

   

  - Tylko świadome uprawianie sportu to zdrowie -

   

  Dopóki sport, który uprawiamy nie doprowadza do jednostronnego przeciążenia narządu ruchu czyli organizm utrzymuje zdolności adaptacyjne można mówić „ że sport to zdrowie”. Podchodząc do niego z pasją, zabawą i bez nadmiaru rywalizacji daje doskonałe odprężenie fizyczne i psychiczne. Należy jednak pamiętać iż zdecydowana większość dyscyplin sportowych bodźcuje tylko wybrane miejsca w ciele ignorując potrzebę systematycznego równoważenia napięć. Dbając o równowagę uelastyczniamy mięśnie, które w sporcie wykonywały nadmierną pracę dynamiczną lub statyczną, np. po jeździe na rowerze warto regularnie rozciągać  zginacze uda, które były cały czas aktywowane. Tylko bieżące równoważenie utrzyma homeostazę i uchroni nas przed konsekwencjami, którymi mogą być takie dolegliwości jak bóle krzyża, bóle karku, bóle pachwin  i wiele innych.


  Jedyną aktywnością fizyczną, która globalnie dotyka wszystkich łańcuchów mięśniowych jest joga.  Koncentrując się wyłącznie na aspekcie fizycznym, można powiedzieć, iż w jodze nie chodzi o spektakularne efekty lecz między innymi o ciągłe i dojrzałe równoważenie swojego ciała pod względem jego siły i elastyczności*. Niewątpliwie joga mądrze uczona, stanowi niezwykle skuteczną formę profilaktyki zaburzeń narządu ruchu i jest jednocześnie długoterminową inwestycją we własne zdrowie. Należy jednak zwracać uwagę na kwalifikacje nauczyciela bowiem joga uczona niewłaściwie może szkodzić.

  * W psychoterapii, takie postacie jak Wilhelm Reich, Alexander Lowen poświęcili dużo uwagi konsekwencjom utraty elastyczności w ciele [ tj. wytworzeniu swoim stylem życia napięć lub zwiotczeń mięśniowych]. Ich badania, doświadczenie terapeutyczne wydaje się w pewnych miejscach zazębiać z modelem leczenia Holistycznej Medycyny Manualnej.

 2. Czy systematyczne ćwiczenia w siłowni są wskazane?

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi to z przyjemnością odpiszę na Twoje pytania.

Wpisz tekst z obrazka.
Wielkość liter nie jest ważna.